Jak radzić sobie ze stresem w pracy właściciela i nauczyciela placówki edukacyjnej?

Stres w pracy właściciela biznesu edukacyjnego

Ciekawi Cię ten temat? Podziel się wiedzą dalej:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Cześć, nazywam się Joanna Femiak i od ponad 20 lat szkolę przedsiębiorców branży edukacyjnej. Z wykształcenia jestem psychologiem i filozofem. Jestem także dyrektorem PTI, firmy, która zajmuje się szkoleniami właśnie w edubiznesie.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą/właścicielem szkoły językowej/ właścicielką przedszkola, ogólnie mówiąc, jeśli musisz sprostać wyzwaniom dnia codziennego, to zdecydowanie ten tekst jest dla Ciebie. Zapraszam do lektury i refleksji!

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Wypalenie zawodowe, stres w pracy, kłopoty ze snem, nadmierne jedzenie, wybuch złości, ataki paniki, wyrzuty sumienia, bo najważniejsze rzeczy odkładasz na potem? Jeśli coś z tych objawów do Ciebie pasuje, czytaj z uwagą dalej. Uważam, że prowadzenie własnej firmy edukacyjnej, czy praca nauczyciela jest bardzo dużym obciążeniem, o którym mało się mówi. 

Choć temat może przytłoczyć, to warto się motywować do utrzymania zdrowia, dla siebie, dla relacji rodzinnych i zawodowych. Dlatego jak budzić się rano i być już nastawionym do działania i realizacji najważniejszych dla nas wartości? Jak zapobiegać naszym lękom i obawom, które nie pozwalają nam spać? Zdaję sobie sprawę z tych wszystkich problemów dzięki rozmowom z przedsiębiorcami i szkoleniom, gdyż PTI właśnie się w tym specjalizuje.

Stres w pracy a zdrowie

Bycie właścicielem i pracodawcą ciągle nas eksploatuje oraz naraża na wiele zmian i sytuacji, które powodują stres w pracy, a także poczucie niepewności. Niestety nie każdy na to dobrze reaguje (raczej mało kto) i takie ABC zdrowia psychicznego i fizycznego, pomaga radzić sobie z całym napięciem lepiej niż tabletki, czy pigułki. Kiedy objawy są poważne, nie bójmy się przed sobą przyznać, że potrzebny jest specjalista. Jednak taki człowiek nie zmieni Twojego stylu życia i myślenia. Potrzebny jest też Twój wysiłek i starania, aby poprawić pewne obszary.

Dlatego, jeśli zamierzasz iść do specjalisty lub już współpracujesz z nim, to to, co chciałabym dzisiaj Tobie przekazać, mam nadzieję, że wspomoże i zmotywuje do działania.

Produktywność a odpoczynek. Jak zachować zdrowy balans?

Wyzwania emocjonalne prowadzenia firmy edukacyjnej lub pracy nauczyciela

Najgorszym piekłem, jakie człowiek może samemu sobie stworzyć, jest złe nastawienie swoich myśli. Ilość lęków i obaw, jakie generujemy, jest niewyobrażalna. Natomiast, żeby to powstrzymać, trzeba najpierw to zauważyć. Zastanów się, jak wyglądałoby Twoje życie, jeśli tego piekła by nie było. Nie pojawiałyby się wtedy te wszystkie negatywne myśli obarczone strachem, nie byłoby negatywnych spostrzeżeń na temat świata, siebie i innych ludzi. 

Z perspektywy czasu, jeżeli spojrzysz na swoje życie, widzisz, że ono się układa: dzieci się rozwijają, rosną, uczą się, Tobie zdrowie dopisuje może mniej, a może bardziej. Firma również dobrze funkcjonuje i układa się w niej tak, że twoje wysiłki dają efekty. Teraz wyobraź sobie, co mogłoby się wydarzyć, gdybyś jeszcze był/a w pełni sił, zmobilizowana/y, pełna/pełen energii, a nie stale w stresie w pracy i na deficycie mocy.

Uważam, że większość naszych kłopotów generuje nasza własna głowa, chyba że pojawią się obiektywne problemy, jak niestety wojna, epidemia, czy zmiany prawne. Są to kłopoty, na które nie mamy bezpośredniego wpływu, a do których się trzeba dostosować. Jednak większość przykrości, spowodowanych jest właśnie własną głową, której przecież nie można w jakiś sposób wymienić. 🙂 To nasz umysł nie pozwala nam zasnąć wieczorami. Natłok myśli, lęki i obawy, wiem, że powodują, że nie możesz zasnąć i utrzymać skupienia. Dlatego chciałabym pomóc Ci dzisiaj odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić z własnym umysłem?

Radzenie sobie ze stresem w pracy i lękami

Stres w pracy nauczyciela

Jak pozbyć się negatywnych myśli i obaw w środowisku zawodowym?

Zachęcam Cię, abyś podjął/podjęła pierwszy, bardzo konkretny krok: przyjmij do wiadomości, że są w Tobie dwie osoby (odeszliśmy już dawno jako ludzkość od koncepcji jednej osoby). Jest pierwsza, która kontroluje i obserwuje oraz taka, która gnieździ się w Tobie od dziecka. Największym kłopotem może być odkrycie, kim Ty tak naprawdę jesteś, czyli przeprowadzenie na sobie introspekcji. Nawet, podczas gdy rozmawiam z przedsiębiorcami, którzy zdają sobie sprawę ze swoich możliwości, nie wiedzą, jakie mają ograniczenia. Jeśli ktoś nie jest np. zorganizowany, to w pracy się to ujawni i zapanuje chaos bez wszelkich kalendarzy i procedur. Także pierwszym krokiem, aby kierować sobą, także w życiu zawodowym, jest posiadanie czasu na zastanowienie się “Kim jestem?”.

Są różne narzędzia, które mogą ułatwić odpowiedź np. DISC i FRIS. Jeżeli wykonasz to sprawdzenie, to zdasz sobie sprawę ze swoich silnych i słabych stron. Np. ja wiem o sobie, że lubię wykonywać zadania i pozostaje w ciągłym ruchu i akcji. Wiem też, że jeżeli się nie zdyscyplinuję i nie wyznaczę sobie czasu na odpoczynek, zastanowienie się i uporządkowanie spraw, to ja ze swojej natury tego niestety nie zrobię. Także moja część osobowości, czyli ten obserwator, który jest niezbędny, może naprawdę dać wskazówki jak lepiej funkcjonować.

Poznawanie siebie i zarządzanie stresem w pracy

Tylko homo sapiens mają tak rozwiniętą cechę refleksji nad własnymi myślami. Jedynie człowiek potrafi stwierdzić, że nie podoba mu się to, co robi i postanawia to zmienić na lepsze. Zwierzęta nie mają możliwości zmiany swojego charakteru i swojej natury.

,,Zatem dowiedz się, jakie masz silne i słabe strony oraz jakim jesteś temperamentem i poznaj ograniczenia.”

Nie jest niestety tak, że gdy jestem zadaniowa, skuteczna i pełna energii, to są tylko same plusy. Można stwierdzić, że taka osoba często może wprowadzać zmiany, a przez to zamieszanie. Jeżeli ktoś jest bardzo skrupulatny i zorganizowany, to może powodować perfekcjonizm, który hamuje przed dalszym działaniem, ponieważ uważa, że dana rzecz nie jest doskonała. Dlatego warto poznać siebie i jeśli nie skorzystasz z narzędzi, które wcześniej wymieniłam, to warto sobie zapisywać, co myślisz, robisz oraz własne refleksje. Uważam, że to bardzo przydatna czynność i np. ja regularnie notuję, jak wyglądają moje relacje z bliskimi, stosunek do siebie samej i innych. Okazać się może dzięki temu, że przez rok masz ten sam problem, prywatny, czy biznesowy i ciągle coś do Ciebie wraca.

Buduj świadomość siebie i firmy! Zobacz, jak podsumowania mogą Ci w tym pomóc >

Ocena postępu i brak progresu

To bardzo ważne, aby zauważyć, że w jakimś obszarze nie ma progresu. Cudów nie ma, więc jeśli masz cały czas taki sam kłopot, to on się nie rozwiąże. Dotknęła mnie kiedyś pewna sytuacja, że pewna klientka zadzwoniła, aby zapisać się na nasz kurs Akademii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby przy zapisie nie podała tych samych problemów, co trzy lata temu. Nawet wysłałam jej zdjęcie na dowód tego, że użyła tych samych sformułowanych zdań. Dlatego zapisała się na nasze szkolenia, by w końcu coś odmienić, a nie stać w miejscu i czekać.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby Twoja organizacja zaczęła się rozwijaćPrzeczytaj >

Stawianie granic i self-care w pracy

Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Bardzo głęboko jest z tym związana filozofia, ponieważ w większości to, co dzieje się na zewnątrz, wynika z Ciebie. Oznacza to, że jeśli chcesz coś zmienić, to musisz siebie poznać i po prostu działać. Natomiast ja często mam wrażenie, że podczas coachingu, klienci chcą otrzymać narzędzie, które zmieni wszystko, ale nie ich od środka. Miałam kiedyś rozmowę z pewnym tatą, który widział, że jego żona była wykończona zajmowaniem się trójką dzieci i bieganiem wokół nich. Mówię to dlatego, że gdy ktoś siebie nie zna, to nie potrafi wyznaczyć granic.

Wracam tutaj znowu z poleceniem książki “Esencjalista”. Opowiem może właśnie historyjkę z niej, iż jest dwóch sąsiadów i każdy z nich ma trawnik. Jednak u pierwszego, u którego jest zraszacz, woda rozpryskuje się do drugiego sąsiada, przez co trawa nie wygląda najlepiej. Ten drugi natomiast nie podlewa regularnie, ale korzysta z wody pierwszego. Stąd sąsiad nr jeden myśli, że skrupulatność wcale nie pomaga, a nr 2. jest demoralizowany przez to, że choć się nie stara, to i tak ma piękną trawę. To samo odnosi się do stawiania granic, bo jeśli tego nie robisz, to druga osoba zyskuje, ale oczywiście do czasu. Można to również stwierdzić u dzieci, że przez to pobłażanie, nie uczą się niczego dobrego.

Jak stawianie granic wpływa na efektywność i stres w pracy?

Dlatego chciałabym podkreślić na koniec, że jeśli nie znasz siebie, to nie postawisz odpowiednich granic. Ja np. wiem, że jeśli nie pójdę wcześniej spać, to w kolejnym dniu jestem niewyspana i źle się czuję. Taki jest mój organizm, także warto wiedzieć, co działa, a co nie. Co sprawia, że ty jesteś wypoczęta/y?

Nie pozwól, aby Twoja energia “podlewała trawnik sąsiada” nawet najlepszego, ponieważ on tego i tak nie doceni.”

Każdy powinien dbać o siebie, najlepiej jak potrafi. Kolejną ważną rzeczą jest właśnie Twój wewnętrzny obserwator, bo jeśli znasz siebie, lecz nie wiesz, do czego dążysz, to nic z tego nie wyjdzie. Analogicznie jest z firmą, że warto wiedzieć, jaki jest jej dzisiejszy stan, ale również należy wiedzieć, jakie są dalsze cele finansowe i organizacyjne. Nie myśl jednak tylko, że granice krępują swobodę, bo w książce “Esencjalista” ten mit jest obalony. Jeśli nie skoncentrujemy się na sobie, to rzeczy ważne zostaną przytłoczone przez mniej istotne, a to wszystko przez to, że asertywnie nie powiedziałaś/eś “nie”. Esencjalista wyznacza swoje wartości i zasady wcześniej, aby nie musieć tak naprawdę cały czas odmawiać.

Podam przykład z budżetem, że jeśli już jest ustalony, a lektorzy mówią, że może jeszcze coś dokupić dla klientów, to stanowczo można odpowiedzieć “na to był czas przy ustalaniu ceny naszego produktu”. Tylko tyle wystarczy powiedzieć i nasze granice są utrzymane. Dlatego ustalanie zasad powoduje osiągnięcie zamierzonego celu.

Chcesz być pracownikiem czy właścicielem w swojej firmie? Dowiedz się, jak zachować zdrowy balans>

Jak zadbać o zdrowie i pozbyć się stresu w pracy?

Poznawanie siebie wymaga konsekwencji i jako filozof wiem, że hasło Sokratesa “Poznaj samego siebie” nie zostało bezpodstawnie wypowiedziane tyle wieków temu. Grecy hołdowali tej definicji mądrości więc i my raczej powinniśmy. 🙂 Jeszcze zostając przy filozofii, to istnieje takie coś, jak generowanie potrzeb, o którym mówił już Epikur. Dzisiejsza kultura podsuwa nam wiele rzeczy i wmawiane jest nam, że czegoś chcemy. Potrzeby na szczęście można cały czas modyfikować. Jednak jeśli nie znasz swoich ważnych wartości, to będziesz zaspokajał/a wszystkie potrzeby, jakie masz i to oczywiście do niczego nie doprowadzi. Niestety potrzeba ma taką naturę, że zaspokojona, odradza się. Dlatego sztuką w życiu jest wybranie tych najistotniejszych spraw, by im poświęcać czas. Niestety nie można mieć wszystkiego, bo np. gdy palisz papierosy, to nie możesz w pełni dbać o zdrowie.

Bardzo zachęcam do napisania tego, co chcesz dokonać w najbliższym czasie i obserwuj, co udało się Tobie zrealizować.

Dziękuję także, że tu jesteś.
Do następnego,
Dr hab. Joanna Femiak, właścicielka PTI

Joanna Femiak, właścicielka Personnel Training Institute
Psycholog, filozof, ekspert ds. rozwoju przedsiębiorców.

Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy!
Wybierz termin bezpłatnej konsultacji:

BIBLIOGRAFIA



Esencjalista. Mniej, ale lepiej; Greg McKeown; rok wydania 2019

O autorze

joannafemiak

joannafemiak

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

Potrzebujesz więcej wiedzy?

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera, zyskaj dostęp do całej bazy bezpłatnych materiałów, a nowinki z branży edukacyjnej będziemy przesyłać prosto na Twój email!

Zapisz się aby otrzymać dostęp do webinaru

Jak motywować nauczycieli w trudnych czasach?

*Akceptuję warunki regulaminu
Agata Zborała

Agata Zborała

Certyfikowany coach i trener Cliftonstrenghts® 

Jako osoba mająca 23-letnie doświadczenie w biznesie jest ekspertem sprzedaży, komunikacji i doradztwa rozwoju osobistego i biznesowego. Posiada umiejętności zarządzania oraz wpieram w budowaniu silnej kultury organizacyjnej opartej na mocnych stronach członków zespołu. 

Wyznaje zasadę rozwój osobisty + rozwój zespołu = rozwój organizacji. 

Towarzyszy w odkrywania naturalnego potencjału w postaci talentów i mocnych stron oraz pomaga je rozwijać dla spełnionego życia osobistego i zawodowego.

Sebastian Sitowski

Marketingowiec, specjalista ds. mediów społecznościowych, dyplomowany coach, team coach, trener i certyfikowany facylitator Action Learning. 

Od ponad 10 lat w branży reklamowej, od roku prowadzi własną firmę, której misją jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu skutecznych strategii marketingowych. Wyznaje prostą zasadę, opartą na wieloletnim doświadczeniu – bez długofalowej strategii, wyznaczenia celów i angażującego contentu nie ma dobrej sprzedaży. 

Poza opieką nad swoimi klientami prowadzi szkolenia z online marketingu dla amatorów i specjalistów, udziela konsultacji biznesowych oraz prowadzi coachingi i warsztaty. Od 3 lat z pasją zgłębia zagadnienie inteligencji emocjonalnej, przekładając tę wiedzę na marketing i sprzedaż w sieci.