Grupy Focusingowe
Focusing to spotkanie ze sobą i umiejętność rozumienia swojego świata wewnętrznego.
Sprawdź, czy to METODA dla Ciebie!
Małe 3-osobowe grupy
Spotkania w całości online
Tylko praktyczna wiedza
Dla kogo są grupy focusingowe?
Dla przedsiębiorczyń, właścicielek edubiznesów, ośrodków Montessori, przedszkoli, nauczycieli, dla trenerów, cachów, mentorów, pedagogów.
Focusing pogłębia świadomość swoich potrzeb
Focusing rozwija zaufanie w siebie, szczególnie w środowisku
zawodowym
Focusing wzmacnia pewność siebie w decyzjach i rozmowach z ludźmi
Focusing rozwija mindset, który sprzyja dobrostanowi społecznemu i finansowemu
Program spotkań:
- Spotkanie 1: Ustalenie oczekiwań, zasad i metod pracy. Poznanie kroków Focusingu.
- Spotkanie 2: Dwie strony asertywności: na ile pozwalasz sobie na stawianie granic, jak przyjmujesz granice innych. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 3: Ja na dzisiaj, co ja myślę o sobie, jak siebie traktuję – czyli o poczuciu własnej wartości. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 4: Moje przeświadczenia na temat świata i mojej relacji ze światem – jak świat traktuje mnie. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 5: Przeramowania na własny temat i temat świata. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 6: Poczucie ambiwalencji, jak sobie radzić ze sprzecznymi motywacjami. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 7: „Zakłócenia mają pierwszeństwo” – w relacji (zawodowej i prywatnej). Sesja Focusingu.
- Spotkanie 8: ”Dobrostan fizyczny czym go mierzę i jaki mam jego poziom”. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 9: ”Dobrostan emocjonalny, czym go mierzę i jaki mam jego poziom”. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 10: ”Dobrostan finansowy, czym go mierzę i jaki mam jego poziom”. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 11: Zmiana i jej natura, nawroty, kryzysy. Sesja Focusingu.
- Spotkanie 12: „Ciało skała, na której budujemy dom” Podsumowanie, informacje zwrotne, utrwalenie. Sesja Focusingu.
Sesja focusingowa jest kluczowym elementem każdego spotkania.
Grupy focusingowe są maksymalnie 3 osobowe. Osoby w grupach dobierane są pod względem wieku, płci oraz wykonywanej profesji.
Poznaj opinie przedsiębiorczyń, które poznały już grupy focusingowe:
Sesje focusingowe z Joanną Femiak były dla mnie niezwykle wartościowym doświadczeniem. Wspaniała atmosfera, bezpieczne środowisko, wymiana doświadczeń w kameralnym gronie, wspólne inspiracje to nie wszystko. Przede wszystkim zdobyłam nowe narzędzia do budowania komunikacji w oparciu o to, co mówi mi moje ciało. Nauczyłam się darzyć ten głos większym zaufaniem i wykorzystywać go do wnoszenia zdrowych granic zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. To zaledwie początek, ale już zauważam zmianę. Gorąco polecam przygodę z focusingiem.
Magda AppelSt. Patrick's School of English
Focusing to droga do lepszego poznania siebie, nie w kontekście umysłu, ale w kontekście tego co nieuświadomione, co czujemy gdzieś w środku. To wreszcie droga do zaufania sobie. Ułatwia mi podejmowanie decyzji. Lepiej rozumiem sytuacje i swoje potrzeby poprzez kontakt ciałem, poprzez doświadczenie tego, co z niego płynie. Łatwiej mi się zdystansować, zauważyć zbytnie napięcie i znaleźć sposób na wyciszenie. Lepiej sobie radzę z negatywnymi odczuciami, emocjami, stresem.
Takie zatrzymanie polecam każdemu, szczególnie w naszym zabieganym życiu, gdzie nierzadko skupieni na odhaczaniu kolejnych zadań, gubimy siebie, swoje potrzeby, brakuje nam refleksji i oddechu. Zadawanie pytań sobie i czekanie w ciszy, to na to moje ciało, co czuję i co mi mówi, to piękne budowanie relacji ze sobą. Joanna wprowadziła nas w focusing w bardzo praktyczny sposób, za co jestem ogromnie wdzięczna, ponieważ żadna książka nie zastąpi wspólnego doświadczenia.
Hanna FlorekSzkoła Języków Obcych Marii Szot
Joasia z PTI zaprosiła mnie do pracy z własnym rozwojem w oparciu o focusing. Miałam okazję uczyć się tej metody zarówno w trakcie spotkań indywidualnych jak i na szkoleniu grupowym. Focusing jest narzędziem, ale o tyle wyjątkowym, że pozwala sięgnąć do naszych indywidualnych, autentycznych, wewnętrznych zasobów i wykorzystać je w codziennej pracy, w zgodzie z nami samymi. Joasia jest świetnym przewodnikiem i mentorem, który motywuje do wykorzystania tych wewnętrznych mądrości płynących z ciała, a to prowadzi do lepszej pracy, lepszego życia. Jeżeli ktoś szuka sposobu na zwiększenie zaufania i szacunku do siebie samego to Joasia poprzez focusing potrafi świetnie zatrzymać codzienny pęd i towarzyszyć w odnajdywaniu drogi sensu i znaczenia.
Barbara Kula–CzaplaBrytania Języki Świata
Rok szkolny 2023/2024 już teraz jest dla mnie rokiem wyjątkowym. Choć mocno wyboisty pod kątem zdrowotnym, zaowocował też 2 seriami szkoleń z Focusingu z Joannà Femiak z PTI. Wzięłam udział zarówno w szkoleniu grupowym, jak i indywidualnym. Co mi dał focusing z Joanną? Przede wszystkim pomógł mi poukładać mojà obecnà rolę w mojej firmie i poniekąd miał wkład w poukładanie na nowo relacji z członkami mojego zespołu, co po 15 latach prowadzenia firmy czasem bywa wyzwaniem. Focusing dostarczył mi sporej dawki asertywności, jak również nauczył mnie dystansu do wyzwań jakie niesie ze sobą prowadzenie biznesu edukacyjnego. Spokój, priorytety, zaufanie do siebie i moich decyzji, wsłuchanie się w swoje potrzeby (odpoczynek, czas z rodzinà i wyzwania życia z 2 nastolatkami pod 1 dachem ;-)). Mam poczucie, że focusing pomógł mi przejść na kolejny poziom zarządzania szkołą językową. Tym razem z rozwagą i dużym poczuciem spokoju. Po 4 miesiącach szkoleń mam dużą ciekawość jutra w mojej firmie, jak również kolejnych wartościowych szkoleń z PTI
Edyta ŚwiderskaELINGU.PL
Warsztaty focusingowe z Joanną to ciekawa i niebanalna metoda nawiązania kontaktu, a nawet dialogu, ze swoim wnętrzem, z mądrością ciała. Dla mnie było to dobre uzupełninie intelektualnych wysiłków prowadzących do rozwoju osobistego oraz poprawy jakości życia. Joanna jako prowadząca stwarza środowisko akceptacji i uważności na uczestników warsztatów oraz imponuje rozległą wiedzą. Polecam focusing: wprowadzany przez Joannę jest relatywnie nieskomplikowany i klarowny, a daje ciekawe i niespodziewane rezultaty. Polecam szczególnie osobom na stanowiskach menażerskich oraz przedsiębiorcom, czyli osobom, dla których korzystnie jest zadbać o wewnętrzną siłę i równowagę.
Katarzyna PytelPROMAR
Poprzedni
Następny
Joanna Olejek
Centrum Językowe Multi Lingua
Karolina Kenar
Open Mind School of Foreign Languages
Focusing w teorii:
- Lepsze zarządzanie stresem i emocjami: focusing jest narzędziem, które prowadzi do lepszego zrozumienia i zarządzania emocjami, co dla przedsiębiorców, którzy codziennie doświadczają wysokiego poziomu stresu, jest bardzo ważne. Focusing wpływa bezpośrednio na poprawę samopoczucia, redukuje napięcie, poprawia zdolności do relaksu, a tym samym efektywność w pracy.
- Lepsze podejmowanie decyzji: focusing pozwala na głębsze zrozumienie własnych intuicji i potrzeb, co umożliwia podejmowanie decyzji bardziej zgodnych z własnymi wartościami i celami biznesowymi.
- Kreatywność i innowacyjność: dzięki niemu możesz rozwijać bardziej kreatywne podejście do rozwiązywania problemów i generowania nowych pomysłów, co może przyspieszyć rozwój Twojej firmy i zwiększyć jej konkurencyjność na rynku.
- Lepsze relacje z ludźmi: focusing pomaga lepiej zrozumieć własne potrzeby oraz potrzeby innych osób, co sprzyja budowaniu trwałych i efektywnych relacji zarówno wewnątrz firmy, jak i w życiu prywatnym.
- Samorozwój i osobista skuteczność: jest to narzędzie samorozwoju samoświadomości, które pomaga lepiej zrozumieć siebie, swoje cele i aspiracje, co przekłada się na rozwój, w roli lidera, co jest ważne dla sukcesu każdego przedsiębiorcy.
6 kroków Focusingu:
Krok 1
Oczyszczanie przestrzeni
Oczyszczanie przestrzeni jest etapem, w którym stwarzamy
miejsce w naszym umyśle, aby mógł zauważyć co czujemy.
Zazwyczaj jest w nim dużo myśli, które go szczelnie wypełniają, że już na nic nie ma miejsca, nawet na to co czuję...
To oczyszczanie przestrzeni w umyśle budzi “wewnętrznego obserwatora, obserwatorkę”.
Zazwyczaj jest w nim dużo myśli, które go szczelnie wypełniają, że już na nic nie ma miejsca, nawet na to co czuję...
To oczyszczanie przestrzeni w umyśle budzi “wewnętrznego obserwatora, obserwatorkę”.
Krok 2
Wewnętrzne poczucie
(Felt sense)
(Felt sense)
Stworzyłaś przestrzeń?
Wybierz temat lub problem, na którym się skoncentrujesz. Zdefiniuj go i krótko opisz, a następnie poszukaj w ciele wywołanego przezeń rezonansu (obrazu, odczucia).
To może być mgliste niejasne odczucie, pojawiające się w obszarze całego tułowia, gdy myślisz o danej sprawie.
Uczucie to jest niejasne i nie wywołuje żadnych skojarzeń.
Wybierz temat lub problem, na którym się skoncentrujesz. Zdefiniuj go i krótko opisz, a następnie poszukaj w ciele wywołanego przezeń rezonansu (obrazu, odczucia).
To może być mgliste niejasne odczucie, pojawiające się w obszarze całego tułowia, gdy myślisz o danej sprawie.
Uczucie to jest niejasne i nie wywołuje żadnych skojarzeń.
Krok 3
Znalezienie uchwytu
Pozwalamy aby z "felt sens" wypłynęło wyraźnie pasujące do niego słowo, obraz albo zdanie.
Szukamy tymczasowej nazwy (uchwt) dla tego odczucia może to być słowo np. “przygniatający”, “zgorzkniały” lub jakiś obraz.
Po czym rozpoznasz, że pasuje dokładnie to słowo do odczucia? Poczujesz wewnętrzną zmianę, poczujesz ulgę (body shift), całkiem jak w grze ciepło zimno, ciepło, ciepło...mam trafiłam - to dobry ślad.
Szukamy tymczasowej nazwy (uchwt) dla tego odczucia może to być słowo np. “przygniatający”, “zgorzkniały” lub jakiś obraz.
Po czym rozpoznasz, że pasuje dokładnie to słowo do odczucia? Poczujesz wewnętrzną zmianę, poczujesz ulgę (body shift), całkiem jak w grze ciepło zimno, ciepło, ciepło...mam trafiłam - to dobry ślad.
Krok 4
Rezonowanie
Porównujemy uchwyt z felt sense - wędrujemy między tym, co ukryte niejasne a tym, co określone i wyraźnie.
Sprawdzamy, czy słowo lub obraz są rzeczywiście zgodne z felt sense:
bezgłośnie wypowiadamy uchwyt, po czym nasłuchujemy czy nasz felt sense mówi “tak” czy “nie”, czy może nie do końca “tak”.
Pozwalamy aby felt sense i uchwyt dopasowywały się do siebie - felt sense może się zmienić i wprowadzić wyraźną ulgę (body shift), a może zmienić się uchwyt i ukazać lepiej przystające słowa i obrazy.
Sprawdzamy, czy słowo lub obraz są rzeczywiście zgodne z felt sense:
bezgłośnie wypowiadamy uchwyt, po czym nasłuchujemy czy nasz felt sense mówi “tak” czy “nie”, czy może nie do końca “tak”.
Pozwalamy aby felt sense i uchwyt dopasowywały się do siebie - felt sense może się zmienić i wprowadzić wyraźną ulgę (body shift), a może zmienić się uchwyt i ukazać lepiej przystające słowa i obrazy.
Krok 5
Zadawanie pytań
Upewnij się, że odczuwasz problem w sposób świeży i wyrazisty. Mogą Ci pomóc dwa pytania: co jest w tym najgorsze? Czego potrzebujesz aby cię lepiej poczuć?
Odpowiedź może pojawić się zupełnie innymi kanałami niż słowa. Wsłuchaj się jak zareaguje felt sens i ujmij te reakcje słowami.
Nie należy zbytnio nastawiać się na “COŚ”, ponieważ, to czego bardzo pragniemy często wcale się nie pojawia. Tylko odpowiedzi, które płyną z ciała i powstają tu i teraz, są w stanie zainicjować zmiany.
Odpowiedź może pojawić się zupełnie innymi kanałami niż słowa. Wsłuchaj się jak zareaguje felt sens i ujmij te reakcje słowami.
Nie należy zbytnio nastawiać się na “COŚ”, ponieważ, to czego bardzo pragniemy często wcale się nie pojawia. Tylko odpowiedzi, które płyną z ciała i powstają tu i teraz, są w stanie zainicjować zmiany.
Krok 6
Przyjmowanie
Podczas ostatniego kroku stwarzamy możliwość docenienia i zaakceptowania zaistniałej zmiany, cieszenia się nią.
Przyjmij życzliwie to, co się pojawi wraz ze zmianą czymkolwiek to będzie. Bądź z tym przez chwilę nawet jeżeli, to jest minimalna ulga.
W tej chwili chcemy z wdzięcznością przyjąć wszystkie, małe zmiany i dokładnie je sobie uświadomić. Zamiast analizować to doświadczenie, zastanawiać się gdzie i dlaczego nastąpiły zmiany, zaakceptuj tą tendencję.
Przyjmij życzliwie to, co się pojawi wraz ze zmianą czymkolwiek to będzie. Bądź z tym przez chwilę nawet jeżeli, to jest minimalna ulga.
W tej chwili chcemy z wdzięcznością przyjąć wszystkie, małe zmiany i dokładnie je sobie uświadomić. Zamiast analizować to doświadczenie, zastanawiać się gdzie i dlaczego nastąpiły zmiany, zaakceptuj tą tendencję.
Focusing to nie jest myślenie o zmianie, to jest właśnie ta zmiana.
Focusing zmienia, a nie planuje zmianę, to praktyka nie teoria.
Focusing to unikalne spotkanie ze sobą, ze swoim ciałem, z własną siłą i mądrością - warto siebie poznać?
Focusing w praktyce:
- Mindset sukcesu: narzędzie, które pozwala odkryć blokady przed daniem sobie prawa do sukcesu społecznego i finansowego;
- Mindset szczęścia: focusing uczy bliskości z ciałem, odczuwania radości, przyjemności, kontaktu z ciałem, bycia tu i teraz, co jest niezbędne w odczuwaniu szczęśliwości.
Chcesz przetestować tę metodę?
- Pewnie myślisz: wiele rzeczy już próbowałam, szkoleń, ćwiczeń to kolejna jedna z wielu metody, wiedza, informacje, rodzaj szkolenia poczekam z decyzją, odłoże na później.
- Możesz tak zrobić, ale ile będziesz czekać na spotkanie ze sobą? Na czas dla siebie? Na życie i pracę w zgodzie ze sobą?
Dołącz od GRUP FOCUSINGOWYCH dla przedsiębiorców!
Grupy online to:
- Poznanie teorii procesu Focusingu
- Focusing partnerski oraz rozwój praktyki uczenia
- Wzrost pewności siebie, rozwój zaufania i argumentacji
- Integracja i siła wewnętrzna
- Tylko praktyczna wiedza i ćwiczenia
- Grupy maksymalnie 3-osobowe