Co powiedzieć dziecku przed rozpoczęciem roku szkolnego?

Ciekawi Cię ten temat? Podziel się wiedzą dalej:

Facebook
LinkedIn
Email
WhatsApp

Przed nami kolejny rok szkolny. Dla niektórych dzieci oznacza on zmianę – nowe otoczenie, nowe wyzwania, kolejny etap edukacji. Dla pozostałych kontynuacja nauki w tej samej szkole.

W obu przypadkach warto porozmawiać z dzieckiem, zanim wróci do szkoły. Taka rozmowa, może pomóc zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Obraz Sasin Tipchai z Pixabay 

Dobrze jest zacząć rozmowę od podsumowania wakacji. Wakacje to nie tylko czas beztroski, ale też czas nauki i zbierania doświadczeń. Co było dla dziecka najatrakcyjniejsze? Co mu się nie podobało? Czego się nauczyło? Czy poznało nowe osoby? Czy dowiedziało się czegoś o samym sobie? To dobry wstęp do porozmawiania o nadchodzącym roku szkolnym. Może coś zaciekawiło twoje dziecko podczas wakacji i chciałoby dowiedzieć się o tym czegoś więcej np. podczas lekcji lub koła zainteresowań.  A może pokonało jakąś swoją słabość i będziesz mógł je zachęcić, by wzmacniało swoje kompetencje. Najważniejsze zaś jest to, że możesz dzięki temu lepiej poznać swoje dziecko, a ono poczuje, że jest dla ciebie ważne.

      Unikaj negatywnych porównań z minionym rokiem. Staraj się podkreślać postępy dziecka i koncentrować na osiągnięciach. Dobrze jest powiedzieć np. “Poradziłeś sobie z matematyką, chociaż miałeś z tym przedmiotem trudności”, “Przeczytałaś całą lekturę, mimo że wydawała ci się nieciekawa i dostałaś z niej czwórkę”. Konkretne informacje, najlepiej budują poczucie kompetencji i świadomość tego, w czym dziecko jest dobre.

       Czasami wystarczy zapytać: co lubisz, a czego nie lubisz w szkole, a dziecko samo zacznie opowiadać. Z młodszym dzieckiem można narysować wymarzoną szkołę, a starsze zapytać, jaką szkołę by dla siebie i innych dzieci stworzyło, gdyby miało taką możliwość bez ograniczeń. To dobry sposób, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby dziecka.

       Zapytaj, jakie ma oczekiwania wobec szkoły, klasy, nauczycieli, przyjaciół. Czy ma jakieś własne cele. Czy spodziewa się napotkać trudności. W jaki sposób ty mógłbyś mu pomóc. Nie narzucaj dziecku celów. Rozmawiaj z nim tak, aby pomóc w ich określeniu. Niech ma poczucie, że ma na to wpływ i jest to jego wybór. Następnie zapytaj, jak chciałoby je osiągnąć. Nie krytykuj, ale pomóż dziecku rozpoznać, czy cel jest realny. Zapytaj o potencjalne przeszkody i jak można sobie z nimi poradzić. Pomóż dziecku w zaplanowaniu etapów i strategii realizacji celu. Najważniejsze jest, aby mieć na względzie potrzeby i możliwości dziecka.

        Rozmowa o planach na nadchodzący rok szkolny nie musi być jednorazowa. Warto nawiązać do niej swobodnie kilka razy. Dziecko będzie miało więcej czasu, aby się samodzielnie zastanowić, pomyśleć, co jest dla niego ważne. Rodzic zaś zyskuje czas, by przemyśleć słowa dziecka i lepiej je zrozumieć. Im większa refleksja, tym większa szansa, że zarówno dziecku jak i rodzicowi uda się zrealizować cele.

       Bądźmy przy naszych dzieciach. Szkoła to często przyjemności i sukcesy, ale równie często wyzwania, problemy i stres. Im większe poczucie dziecka, że rodzice go wspierają i chcą zrozumieć, tym większa szansa, że kolejny rok w szkole, będzie dla niego dobrze spędzonym czasem.

Autor: Patrycja Kochan(Psycholog, pedagog, specjalista Personnel Training Institute)

Copyright 2019 by Personnel Training Institute

Jeśli chcesz otrzymać nagranie ” Zachowanie trudne u dzieci – zmień perspektywę:)” i inne informacje o Webinarach, szkoleniach, artykułach – zapisz się do newslettera PTI klikając poniżej:

O autorze

Aneta Wachowska

Aneta Wachowska

Dodaj komentarz

Najnowsze posty

Potrzebujesz więcej wiedzy?

NEWSLETTER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera, zyskaj dostęp do całej bazy bezpłatnych materiałów, a nowinki z branży edukacyjnej będziemy przesyłać prosto na Twój email!

Zapisz się aby otrzymać dostęp do webinaru

Jak motywować nauczycieli w trudnych czasach?

*Akceptuję warunki regulaminu
Agata Zborała

Agata Zborała

Certyfikowany coach i trener Cliftonstrenghts® 

Jako osoba mająca 23-letnie doświadczenie w biznesie jest ekspertem sprzedaży, komunikacji i doradztwa rozwoju osobistego i biznesowego. Posiada umiejętności zarządzania oraz wpieram w budowaniu silnej kultury organizacyjnej opartej na mocnych stronach członków zespołu. 

Wyznaje zasadę rozwój osobisty + rozwój zespołu = rozwój organizacji. 

Towarzyszy w odkrywania naturalnego potencjału w postaci talentów i mocnych stron oraz pomaga je rozwijać dla spełnionego życia osobistego i zawodowego.

Sebastian Sitowski

Marketingowiec, specjalista ds. mediów społecznościowych, dyplomowany coach, team coach, trener i certyfikowany facylitator Action Learning. 

Od ponad 10 lat w branży reklamowej, od roku prowadzi własną firmę, której misją jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu skutecznych strategii marketingowych. Wyznaje prostą zasadę, opartą na wieloletnim doświadczeniu – bez długofalowej strategii, wyznaczenia celów i angażującego contentu nie ma dobrej sprzedaży. 

Poza opieką nad swoimi klientami prowadzi szkolenia z online marketingu dla amatorów i specjalistów, udziela konsultacji biznesowych oraz prowadzi coachingi i warsztaty. Od 3 lat z pasją zgłębia zagadnienie inteligencji emocjonalnej, przekładając tę wiedzę na marketing i sprzedaż w sieci.